Basket League: Παλικάρι ο Ηρακλής, πλώρη για τριάδα ο Προμηθέας (Βίντεο) – Sports

Ο Προμηθέας επικράτησε του Ιωνικού (88-84)με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη που πλησίασε το triple-double ενώ ο Ηρακλής πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη (91-86) με ανατροπή μετά από ένα καταιγισμό τριπόντων από τον Παπαδάκη.

Διαφ.

Παράλληλα, «βομβαρδισμός» τριπόντων και άνετη «100άρα» Ολυμπιακού με Περιστέρι.

Survivor spoiler 02/04: «Θα συνεχίσεις με το υφάκι αν σου σπάσω τα δόντια;» - «Πλακώθηκαν» στην παραλία Τάκης και Μαρτίκας!

VIRAL ΕΙΔΗΣΗ

Προμηθέας - Ιωνικός

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να αγγίζει το τριπλ νταμπλ (33 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ) και άξιο συμπαραστάτη του τον Τζεράι Γκραντ (23 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ο Προμηθέας Πατρών υπερασπίστηκε την έδρα του, παίρνοντας μία αγχωτική νίκη με 88-84 επί του μαχητικότατου Ιωνικού των οκτώ μόλις παικτών, για την 20ή αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League.

Με τη σημερινή επιτυχία οι Αχαιοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 11-5 και παρέμειναν σε... επαφή με την τετράδα, ενώ οι Νικαιώτες υποχώρησαν στο 4-15 (12η θέση). Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ιωνικού, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης μέτρησε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Η δυναμική εκκίνηση των γηπεδούχων έδειξε ότι οι Αχαιοί θα περνούσαν ένα άνετο απόγευμα απέναντι στον... μισό Ιωνικό, με τον Αγραβάνη να γράφει το 21-10 στο 7΄. Ωστόσο, ένας πεισμωμένος Μαυροκεφαλίδης πρωταγωνίστησε στο επιμέρους σκορ 4-12 των φιλοξενούμενων, με το οποίο μείωσαν στο 10΄ στο -3 (25-22). Με την άμυνα του Προμηθέα να... υπολειτουργεί, οι Νικαιώτες παρέμειναν σε απειλητική θέση και στη δεύτερη περίοδο, παίρνοντας το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -1 (47-46).

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

Με το... καλημέρα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «κλειδώσουν» τη νίκη και με διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης βρέθηκαν στο 24΄ στο +10 (62-52), ενώ χωρίς να απειληθούν έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +7 (74-67). Ο Προμηθέας παρέμεινε σε πλεονεκτική θέση μέχρι το 37΄ (84-75), αλλά με τον Ιωνικό να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, οι Νικαιώτες βρέθηκαν στο 39΄ σε απόσταση αναπνοής (86-84), αλλά ο Αγραβάνης φρόντισε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να χαρίσει τη νίκη στους Αχαιούς.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 47-46, 74-67, 88-84

Συνθέσεις

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ζούρος): Γκραντ 23, Γκάντι 7 (1), Αγραβάνης 33, Σίμπσον 15 (2), Λάγιος, Ρογκαβόπουλος, Άντριτς 7 (1), Βασιλείου, Μπαζίνας 3 (1), Τανούλης.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Χάμιλτον 17 (2), Κολοβέρος 14 (1), Μαυροκεφαλίδης 18, Αθηναίου 13 (3), Γκιουζέλης 5 (1), Χατζηκυριάκος, Τζόλος 6 (2), Αρσενόπουλος 11 (2).

Ηρακλής - Άρης

Ο Γηραιός επικράτησε 91-86 του Άρη σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι κι έκανε άλμα για τη σωτηρία του.

Στο 5-13 ανέβηκε η ομάδα του Μέξα, που είχε κορυφαίους τους Παπαδάκη (22 πόντοι με 5/5 τρίποντα), Χένρι (18 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Γουντς (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ).
Από την άλλη, οι «κίτρινοι» υποχώρησαν στο 8-11 κι έχασαν έδαφος στην κούρσα για την οκτάδα. Χάνλαν (24 πόντοι), Γουίλιαμς (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζούστον (14 πόντοι, 14 ριμπάουντ) πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς

Ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 8 πόντων (10-2 στο 3’), με τον Γκάρετ να είναι ασταμάτητος. Η απάντηση του Άρη ήρθε διά χειρός Γουίλιαμς, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε απόσταση βολής (16-14 στο 7’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Μέξα πάτησαν το γκάζι και με σερί 8-0, έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9 (26-17).
Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν στη 2η περίοδο και έσφιξαν την άμυνα τους: με σερί 20-0 (!), μετέτρεψαν το 30-19 σε 30-39, αφήνοντας τους γηπεδούχους δίχως πόντο για περίπου 6 λεπτά. Το μόνο που κατάφερε ο Γηραιός, ήταν να μειώσει με buzzer beater τρίποντο στο φινάλε του ημιχρόνου (33-39).

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο αμέσως προηγούμενο και με 2 διαδοχικά τρίποντα, ξέφυγαν με +9 (37-46 στο 24’). Κάπου εκεί όμως ξύπνησε ο Ηρακλής και με επιμέρους σκορ 16-5, ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά (53-51), ενώ έκλεισε την περίοδο με 5 συνεχόμενα τρίποντα και «αέρα» 6 πόντων (62-56).

Τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου εξελίχθηκαν σε… one man show, με τον Παπαδάκη να πετυχαίνει 4/4 τρίποντα (!) και να φέρνει τους γηπεδούχους στο +15 (74-59 στο 32’). Σε εκείνο το σημείο ο Άρης αφυπνίστηκε, με τον Χάνλαν να παίρνει… φωτιά και να ρίχνει τη διαφορά (78-71 στο 37’).

Στο τελευταίο 3λεπτο, οι «κίτρινοι» πίεσαν και επιχείρησαν την ολική ανατροπή με τον Χάνλαν να κάνει… όργια έξω από τα 6,75μ. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ηρακλή διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με εύστοχες βολές, έφτασαν στο τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.

Πηγή: sportdog.gr, sport-fm.gr